Czy treningi siłowe muszą iść w parze z dietą?
Czy sport zawsze musi iść w parze ze zdrowym trybem żywienia? Niby nie musi, ale jednak powinien. Lepsze efekty w przypadku ćwiczeń osiąga się właśnie wtedy, gdy dba się nie tylko o regularne pojawianie się na treningach personalnych, ale jeszcze do tego pilnuje się swojej „michy”. Ta micha musi być czysta. Każdy trener personalny zazwyczaj celowo zachęca swoich podopiecznych do zwrócenia większej uwagi na prowadzony tryb żywienia, gdyż wie, że będzie mieć on bezpośrednie przełożenie na rezultaty współpracy. To właśnie od modyfikacji diety warto rozpocząć zmiany. Trening może zdziałać wiele, ale jednak sposób żywienia ma nieco większy wpływ na sprawy związane ze zdrowiem czy nawet sylwetkę. Można dosłownie zajeżdżać się na siłowni i chodzić na nią dwa razy dziennie, a następnie przeznaczać na treningi kilka godzin, a i tak nie osiągnie się wymarzonej szczupłej wagi, jeżeli dieta zostanie ułożona nieprawidłowo.
To wszystko nie oznacza jednak – na całe szczęście – że osoby rozpoczynające treningi muszą od razu przejść na jakąś specjalistyczną dietę i zacząć trzymać się rygorystycznego jadłospisu. Proste zmiany są najlepsze. Modyfikację stylu żywienia warto rozpocząć od wyznaczenia najczęściej popełnianych błędów żywieniowych i ich całkowitej eliminacji. Jednym z takich błędów będzie chociażby codzienne jedzenie słodyczy. Oczywiście to nic złego, że człowiek od czasu do czasu zje sobie jakiegoś cukierka czy poczęstuje się ciastem, będąc w gościach, ale jeśli takie sytuacje przydarzają się dzień w dzień, trzeba nauczyć się im sprostać. Innym błędem może być natomiast zbyt drastyczne ograniczanie kalorii. Zazwyczaj jest ono praktykowane przez kobiety, które bardzo chcą schudnąć i są w stanie wiele poświęcić, by swój cel osiągnąć tak szybko, jak tylko się da. A choć poprzez zastosowanie niskokalorycznej diety możliwe jest szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów, to jednak w przypadku takiej diety te kilogramy równie szybko wrócą i to zwykle wrócą z nadwyżką, doprowadzając do efektu jojo.
Trening personalny sam w sobie nie zdziała zatem zbyt wiele, dopóki nie połączy się go z właściwym żywieniem. Proste zmiany dają najlepsze rezultaty. Większość osób intuicyjnie wie zresztą, jak należy się odżywiać, by być zdrowym i w świetnej formie. A ten, kto jakimś cudem wciąż tego nie wie, zawsze może wykupić dla siebie indywidualnie dopasowaną dietę. Układaniem programów żywieniowych zajmuje się prawie każdy trener personalny, jak również i dietetycy.
Rzecz jasna. Bez diety efekty są mizerne. No chyba, że ktoś ma wyjątkową 1 na milion genetykę.