Dobry trener personalny – jaki powinien być?
Nie sztuką jest zapisać się na zajęcia do trenera personalnego i rozpocząć z nim współpracę. Sztuką jest wybrać takiego trenera, który naprawdę zna się na rzeczy i jest w stanie tak poprowadzić każdego podopiecznego, by umożliwić mu osiągnięcie wyznaczonych przez niego celów. Dobry lekarz powinien być osobą empatyczną, wrażliwą na ewentualny ból pacjenta i profesjonalną. Dobra przedszkolanka musi umieć nawiązywać szybki kontakt z najmłodszymi. A jaki powinien być dokładnie dobry trener osobisty? O tym właśnie będziemy mówić w tym artykule.
W każdym zawodzie absolutną podstawą powinna być po prostu wiedza. Bez niej nie da się świadczyć żadnych usług, a już na pewno nie da się ich świadczyć w sposób profesjonalny, na odpowiednio wysokim poziomie. Osobom z zewnątrz, kompletnie nieznającym środowiska sportowego, może się wydawać, że w treningach siłowych nie ma niczego trudnego. Wystarczy wziąć do ręki hantle i zacząć nimi bezmyślnie machać albo wykonać z nimi kilka przysiadów czy podskoków. Nic bardziej mylnego. Niepoprawnie wykonywane treningi siłowe są częstą przyczyną bardzo poważnych urazów i kontuzji, zwłaszcza gdy mówimy o treningach wykonywanych z bardzo dużym obciążeniem, na których ćwiczący biją swoje rekordy albo przygotowują się do zawodów kulturystycznych bądź sylwetkowych. Trener personalny musi więc zawsze zapewniać podopiecznym pełne bezpieczeństwo. To on ma za zadanie zadbać o to, by w trakcie ćwiczeń absolutnie nic im się nie stało. Do tego właśnie potrzebna jest mu spora wiedza – nie tylko na temat układania treningów, ale też i na temat fizjologii, fizjoterapii, anatomii czy nawet dietetyki.
Dobry trener osobisty powinien być też taką osobą, z którą chce się pracować. Na której widok człowiek automatycznie dostaje dodatkowego kopa i nie musi już nawet zachęcać się do ćwiczeń, bo ma ochotę wykonywać te ćwiczenia i ma ochotę robić to najlepiej jak tylko się da. Od niektórych osób po prostu czuć taką pozytywną energię. A o ile nie jest ona niezbędna w pracy lekarza czy pedagoga, tak już trener osobisty powinien nią emanować, aby zarażać nią wszystkich wokół. W dobrym towarzystwie wszystko staje się łatwiejsze. Nagle podniesienie nieosiągalnego wcześniej ciężaru staje się czymś jak najbardziej realnym i możliwym do wykonania. Warto to jednak zaznaczyć, że każdy człowiek ma swoje własne preferencje względem charakteru i usposobienia innych osób. Każdemu więc może się dobrze współpracować z zupełnie innym trenerem.