Dzianina i tkanina – różnice oraz zastosowanie
Który materiał lepiej sprawdzi się na koszulki, a który na obrus? Sprawdź, czym charakteryzuje się dzianina, tkanina oraz jakie są ich rodzaje.
Tkanina a dzianina – podstawowa różnica
Podstawowy podział materiałów tekstylnych obejmuje dwie kategorie: tkaniny i dzianiny. Tkanina to materiał tkany, gdzie prostopadle splatane są ze sobą nitki wątku oraz osnowy. Dzianina dla odmiany wytwarzana jest z jednej nitki, podobnie jak robótka na drutach lub szydełku. Uformowane oczka tworzą rzędy, które są ze sobą połączone. O ile na elastyczność tkaniny wpływ ma rodzaj zastosowanych włókien i ich indywidualne właściwości, o tyle w przypadku dzianiny, jej elastyczność jest wypadkową cech włókien i rodzaju splotu.
Zarówno tkanina, jak również dzianina mają bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle tekstylnym. Mogą być wykonane z włókien bawełnianych, poliestrowych lub innych. Najpopularniejsze rodzaje tkanin to: jeans, satyna, aksamit, len, batyst.
Charakterystyka i podział dzianiny
Dzianina jest z reguły materiałem elastycznym, rozciągliwym i często nie wymaga prasowania. Przyjemna w dotyku dobrze dopasowuje się do ciała. Najczęściej dzianinę wykorzystuje się przy produkcji swetrów, skarpet, szalików, czapek, rękawiczek, legginsów, dresów, T-shirtów, golfów, bielizny.
Do wad dzianiny można zaliczyć podatność na odkształcanie np. wypchnięte kolana oraz konieczność prania w niskich temperaturach. Ubrania z dzianiny nie lubią też intensywnego wirowania.
Rodzaje dzianiny
Podstawowy podział dzianin opiera się na typie zastosowanych włókien. Najczęściej spotykane są:
- Dzianina wełniana – bardzo miękka, ciepła, wytwarzana z włókien pochodzenia zwierzęcego. Wykazuje się wysoką trwałością, lecz może „gryźć”.
- Dzianina bawełniana – przyjemna w dotyku, miękka, idealna na T-shirty, oraz ubranka dziecięce.
- Dzianina jersey – wykazuje się wysoką rozciągliwością dzięki dodatkowi elastanu. Jersey to popularny materiał odzieży sportowej, ale też bielizny. Zwykle nie wymaga prasowania.
- Dzianina swetrowa – idealny materiał na odzież jesienno-zimową: swetry, golfy, sukienki, chusty.
- Dzianina wiskozowa – delikatnie błyszcząca, doskonale przepuszcza powietrze, lecz łatwo się odkształca i gniecie. Często wykorzystywane przy produkcji sukienek, topów, bluzek, spódniczek oraz spodni.
Jak dbać o ubrania z dzianiny?
Estetyczny wygląd, funkcjonalność oraz żywotność dzianiny w dużej mierze uzależnione są od odpowiedniej pielęgnacji. W zależności od zastosowanych włókien zaleca się różne temperatury prania i prasowania, dlatego najważniejsze jest wyrobienie w sobie nawyku czytania metek i stosowania się do instrukcji w nich zawartych. To samo dotyczy stosowanych środków piorących. Najlepiej wybierać te, które powstały z myślą o konkretnego rodzaju materiałach. Ubrania, których nie wolno odwirowywać, nie wolno też wyciskać, ani wyżymać. Aby nie straciły swojego pierwotnego kształtu, warto je suszyć rozłożone na płasko np. na ręczniku.
Podsumowując, dzianinę wybieramy najczęściej podczas kupowania odzieży codziennej i sportowej. Dzianina dopasowuje się do kształtu ciała, jest miła w dotyku, podkreśla sylwetkę. Tkanina należy do materiałów mniej elastycznych. Doskonale sprawdza się w przypadku eleganckiej odzieży, koszul, bluzek oraz sukienek wizytowych.