Obliczanie BMI u sportowca, czy to ma sens?
BMI, czyli wskaźnik masy ciała, to popularne narzędzie do kontroli masy ciała. Stosowane jest zarówno przez lekarzy, dietetyków, jak i samych zainteresowanych do sprawdzenia, czy masa ciała jest prawidłowa, czy też dana osoba ma niedowagę, nadwagę lub otyłość. Obliczenie BMI jest bardzo proste, zwłaszcza że wiele stron udostępnia kalkulator BMI. Czy jednak obliczanie tego wskaźnika ma sens u osoby o aktywnej?
BMI – najważniejsze informacje
BMI (Body Mass Index) to jedna z najbardziej rozpowszechnionych i najczęstszych metod oceny masy ciała. Pozwala na szybkie sprawdzenie, czy dana osoba ma prawidłową masę ciała i dobranie odpowiedniej diety oraz rodzaju treningów. Wzór na BMI jest niezwykle prosty: BMI = masa ciała/wzrost do kwadratu. Przy czym masę ciała należy podać w kg, a wzrost w metrach. Prawidłowa wartość BMI wynosi 18,5 – 24,9, o nadwadze mówimy, gdy wynik wskazuje wartość 25 – 29,9, a o otyłości, gdy BMI wynosi więcej niż 30. Wskaźnika tego nie stosuje się u kobiet w ciąży. Natomiast w przypadku dzieci i młodzieży wynik należy nanieść na odpowiednią siatkę centylową i przy jej pomocy dokonać interpretacji, gdyż podane wcześniej normy dotyczą jedynie osób dorosłych.
Czy warto obliczać BMI u osoby aktywnej?
Wartość wyników wyliczania BMI zależy od rodzaju uprawianej aktywności i składu ciała. Jeśli dana osoba ma w swoim życiu dużo ruchu, ale są to głównie sporty wytrzymałościowe, uprawiane w formie rekreacyjnej, to BMI może być dobrą metodą na określanie zmian zachodzących w ciele. Jednak, jeśli treningi są głównie siłowe, a ich objętość i częstotliwość jest wysoka, to na pewnym etapie, gdy zawartość mięśni w organizmie jest już bardzo duża, to obliczanie BMI nie ma sensu i nie daje wiarygodnych wyników.
BMI a wysoka zawartość mięśni
BMI bierze pod uwagę, jedynie ogólną masę ciała, a nie skład organizmu. To oznacza, że nawet jeśli tkanka tłuszczowa jest na prawidłowym poziomie, a wysoka jest zawartość mięśni, to BMI może wskazać nadwagę lub nawet otyłość. Dlatego nie zaleca się wyliczania BMI dla osób, które są bardzo aktywne, a ich treningi nastawione są na rozbudowę masy mięśniowej. W takim przypadku zmiany zachodzące w organizmie pod wpływem diety i treningów lepiej kontrolować za pomocą pomiarów obwodów lub analizy składu ciała. Ważna jest również wizualna ocena ciała.